Wykaz dyscyplin naukowych:
Projektowanie, modelowanie i badania przyrządów półprzewodnikowych i układów scalonych VLSI dla nowych nanometrowych technologii.
Szczególnie aktualnym tematem jest nowatorska technologia VESTIC (Vertical-Slit Transistor based Integrated Circuit), alternatywna dla technologii CMOS (takich jak FinF…
Więcej
|
Zagadnienia naukowe realizowane w ramach rozprawy doktorskiej dotyczą obszarów badawczych takich jak 1) przekształtniki energoelektroniczne AC/DC (np. falowniki napięcia o sinusoidalnym napięciu wyjściowym), przekształtniki energoelektroniczne DC/AC (np. przekształtnik sieciowy), przekształtniki en…
Więcej
|
Charakteryzacja materiałów w zakresie mikrofalowym (1 - 110 GHz),
m.in. na potrzeby technologii 5G oraz 6G, przy pomocy metod rezonansowych.
Głównym przedmiotem badań będą ciecze oraz metamateriały kompozytowe o własnościach magnetycznych charakteryzowane przy pomocy takich urządzeń, jak otwart…
Więcej
|
robotyka; metody programowania robotów, architektury systemów sterowania robotów, metamodele systemów robotycznych; automatyczna generacja kodu sterowników robotów, planowanie zadań; serwomechanizmy wizyjne; sterowanie pozycyjno-siłowe; zastosowania robotów; sztuczna inteligencja;
Więcej
|
Potencjalne obszary badań realizowanych w ramach pracy doktorskiej dotyczą energoelektronicznych układów przekształcania energii dla źródeł energii elektrycznej takich jak turbiny wiatrowe, moduły fotowoltaiczne, ogniwa paliwowe oraz dla elektrochemicznych systemów magazynowania energii, a także dl…
Więcej
|
Nowe algorytmy sprzętowej akceleracji kompresji wideo: Zagadnienie badawcze poświęcone jest opracowaniu nowych architektur sprzętowych dla najnowszego standardu kompresji wideo H.266/VVC. Standard ten umożliwia poprawę efektywności kompresji względem poprzedników (H.264/AVC i H.265/HEVC) dzięki uży…
Więcej
|
Badania w zakresie akustyki i psychoakustyki; zagadnienia odnoszące się do relacji miedzy danymi pochodzącymi z pomiarów wielkości fizycznych charakteryzujących zjawiska akustyczne i wielkościami wrażeniowymi determinującymi jakość dźwięku. W szczególności obszar badań odnoszący się do zjawisk zwią…
Więcej
|
Azotki metali z grupy IVb, czyli azotek tytanu, cyrkonu i hafnu to znane, wyjątkowo twarde, odporne termicznie i chemicznie ceramiki przewodzące. Ostatnio zostały one na nowo odkryte ze względu na interesujące naukowo właściwości plazmoniczne. Połączenie tychże własności występujących w szerokim za…
Więcej
|
1. Opracowanie czujników i metod pomiarowych do wyznaczania współczynnika transepidermalnej utraty wody (TEWL) dedykowanych zastosowaniom w Internecie rzeczy (IoT).Skóra człowieka jest to jeden złożony organ o powierzchni 1.5 - 2 m2. Zasadniczą rolą bariery naskórkowej jest ograniczanie ucieczki wo…
Więcej
|
Jestem konstruktorem aparatów elektrycznych, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z elektromagnetyzmem oraz niskimi częstotliwościami. Jestem pracownikiem Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej – moim obszarem zainteresowań n… Więcej
|
Obszar badawczy dotyczy badań spektroskopowych nowych materiałów dielektrycznych domieszkowanych jonami ziem rzadkich. Właściwości luminescencyjne takich ośrodków mogą być kształtowane zarówno przez dobór domieszki aktywnej jak i jej najbliższego otoczenia, symetrii sieci krystalicznej matrycy a ta…
Więcej
|
Modelowanie, wytwarzanie i charakteryzacja fotonicznych struktur pasywnych do zastosowań w metrologii, telekomunikacji, sensoryce i biosensoryce. Modelowanie analityczne, półanalityczne i numeryczne propagacji fali elektromagnetycznej w elementach fotonicznych. Wykorzystanie i rozwój technologii ci…
Więcej
|
Moje zainteresowania naukowe obejmują obszar technologii elektroniki i technik addytywnych dla elektroniki strukturalnej i drukowanej. W pracy zawodowej zajmuję się opracowaniem, wytworzeniem i badaniem właściwości materiałów kompozytowych z dodatkiem fazy funkcjonalnej w postaci nanorurek węglowyc…
Więcej
|
1) Problem syntezy impedancji dwójników pasywnych jest klasycznym zagadnieniem teorii obwodów. Znane rozwiązania zakładają albo uzyskanie struktury kanonicznej, o minimalnej liczbie elementów, ale wymagającej użycia idealnie sprzężonych indukcyjności, albo struktury bez takich indukcyjności, ale za…
Więcej
|
Analiza, synteza, projektowanie i optymalizacja złożonych układów dynamicznych, w szczególności układów robotycznych oraz maszyn i mechanizmów wieloczłonowych. Planowanie ruchu i sterowanie z wykorzystaniem metod obliczeniowych oraz eksperymentalna weryfikacja tych metod.
1. Badania nad kinematyką…
Więcej
|
Projektowanie i technologia przyrządów półprzewodnikowych w oparciu o nowoczesne materiały z szeroką przerwą energetyczną (węglik krzemu, azotek galu, tlenek galu, diament), takich jak przyrządy mocy, detektory promieniowania. Analiza właściwości elektrofizycznych interfejsów pomiędzy różnymi mater…
Więcej
|
Opracowanie innowacyjnych, kompleksowych rozwiązań czujnikowych, w szczególności do zastosowań biosensorycznych. Czujniki wykorzystują unikalne możliwości wynikające z wykorzystania światłowodów i cienkich warstw. Jako zespół rozwinęliśmy zaawansowane możliwości technologiczne i pomiarowe oraz uzys…
Więcej
|
Internet Rzeczy, czujniki inteligentne i adaptacyjne – projektowanie i realizacja dedykowanych urządzeń i metod diagnostycznych. Diagnostyka i predykcja właściwości obiektów oparta o nowo opracowane dedykowane wzorce sygnałów, do których dane nieprzetworzone odebrane są ze skonstruowanych i oprogra…
Więcej
|
Wytwarzanie, modelowanie i charakteryzacja metodami optycznymi ośrodków i struktur fotonicznych na potrzeby; techniki laserowej, techniki światłowodowej, optoelektroniki zintegrowanej, wizualizacji obrazu, detekcji promieniowania z różnego zakresu widmowego, techniki oświetleniowej, czujnikowej ora…
Więcej
|
Prognozowanie generacji z OZE oraz produkcji energii elektrycznej w systemach różnej wielkości z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Optymalizacja w elektroenergetyce.
Więcej
|
Tematyka badań jest związana z modelowaniem właściwości optycznych pasywnych, aktywnych i nieliniowych struktur fotonicznych, zarówno objętościowych oraz falowodowych zbudowanych między innymi na bazie metamateriałów, w tym metamateriałów hiperbolicznych. Badania posiadają charakter teoretyczny i …
Więcej
|
Obszar badawczy dotyczy technologii, charakteryzacji oraz diagnostyki materiałów, struktur i przyrządów półprzewodnikowych, elektroniki transparentnej i elastycznej, fotoniki zintegrowanej, a także technologii przyrządów bazujących na materiałach niskowymiarowych. W szczególności: technologie półpr…
Więcej
|
technologie mikroelektroniczna, nanoelektroniczna i fotoniczna
Więcej
|
Zwiększenie elastyczności sieci dystrybucyjnej SN i nN o dużym nasyceniu generacją rozproszoną poprzez m.in. wykorzystanie układów i urządzeń umożliwiających zdalną rekonfigurację i sterowanie rozpływami mocy. Wiąże się to ze zwiększeniem bezpieczeństwa i pewności zasilania w energię elektryczną wy…
Więcej
|
Opracowanie metod identyfikacji wybranych rodzajów zakłóceń występujących w sieci elektroenergetycznej i/lub jej elementach. To zagadnienie badawcze związane jest z przebiegami przejściowymi pojawiającymi się w sygnałach napięcia i prądu w chwili wystąpienia zakłócenia np. zwarcia, osłabienia izola…
Więcej
|
Bezstykowe (bezprzewodowe) przekazywanie energii elektrycznej wykorzystujące sygnały o wysokiej częstotliwości oraz dużym natężeniu pola elektrycznego. W ramach pracy przewiduje się opracowanie układów nadajników, odbiorników oraz wykonanie badań dotyczących materiałów pozwalających na odpowiednie …
Więcej
|
Prowadzone badania obejmują trzy przenikające się obszary – układy fotoniki scalonej do zastosowań telecom, datacom i czujnikowych; lasery i wzmacniacze światłowodowe oraz nowe ośrodki aktywne do zastosowań w technice laserowej. Pierwszy z ww. obszarów pokrywa zagadnienia projektowania, technologii…
Więcej
|
Prowadzone badania obejmują trzy przenikające się obszary – układy fotoniki scalonej do zastosowań telecom, datacom i czujnikowych; lasery i wzmacniacze światłowodowe oraz nowe ośrodki aktywne do zastosowań w technice laserowej. Pierwszy z ww. obszarów pokrywa zagadnienia projektowania, technologii…
Więcej
|
Informacyjne techniki kwantowe - Na Politechnice Warszawskiej budowany jest komputer kwantowy na pułapce jonowej. Potrzebni są młodzi uczeni do jego budowy i dalszego rozwoju. Szeroka tematyka dotyczy budowy sprzętu komputera kwantowego oraz jego oprogramowania. Młody uczony dołączy do większego ze…
Więcej
|
robotyka (robotics), synteza ruchu, roboty humanoidalne , roboty asystujące
Więcej
|
sztuczna inteligencja, sterowanie w czasie rzeczywistym w robotyca
Więcej
|
Obszar badawczy obejmuje fotonikę światłowodową. Proponowane zagadnienia badawcze dotyczą opracowania i badania podzespołów, sensorów fotonicznych oraz laserów światłowodowych realizowanych na bazie innowacyjnych światłowodów oraz periodycznych (ale nie tylko) struktur fotonicznych, w szczególności…
Więcej
|
fotoakustyka - modelowanie, projektowanie i badanie właściwości elementów przyrządów fotoakustycznych, w szczególności kompletnych systemów do realizacji pomiarów fotoakustycznych oraz fotoakustycznych komór pomiarowych; elektronika - modelowanie, projektowanie i badanie właściwości układów elektro…
Więcej
|
Główny obszar badawczy to zagadnienia projektowania, modelowania i realizacji systemów akwizycji i przetwarzania danych oraz sterowania, realizowanych na potrzeby zastosowań biomedycznych i eksperymentów fizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem systemów wykorzystujących układy programowalne i syste…
Więcej
|
Zajmuję się kompatybilnością elektromagnetyczną. W szczególności metodami badania emisji i odporności urządzeń, poprawy ich kopatybilności. Wiele moch publikacji dotyczny zjawiska wyładowania elektrycznoąsci statycznej. Inną dziedziną moich zainteresowań jest szacowanie niepewności pomiar… Więcej
|
Komputerowa symulacja urządzeń elektrycznych (pole elektromagnetyczne, obwody i systemy), budowa generatorów impulsów WN, ale także algorytmy przetwarzania obrazów i danych trójwymiarowych (defektoskopia termowizyjna, tomografia komputerowa, automatyzacja diagnostyki … Więcej
|
Zajmuję się rozwijaniem nowych metod mikroskopii obliczeniowej do badania żywych komórek i skrawków tkanek. Wykorzystuje techniki klasycznej optoelektronicznej rejestracji danych (obrazów) i ich późniejszej numerycznej rekonstrukcji specjalizowanymi algorytmami (także… Więcej
|
I focus on the synthesis of carbon nanotubes and the production of macroscopic nanotube structures as well as nanocomposites based on nanotubes and graphene. I am mainly interested in the production and modification of electrical conductors based on macroscopic nanotube structures for electronic… Więcej
|
Elektronika Drukowana, Montaż elektroniczny, Tekstronika, Sensory dla medycyny Więcej
|
Działalność naukowo-badawcza Sylwestra Robaka skoncentrowana jest wokół zagadnień związanych z tematyką systemów elektroenergetycznych, a w szczególności: metod poprawy stabilności systemów elektroenergetycznych, symulacji stanów statycznych i dynamicznych syst… Więcej
|
Układ napędowy z synchronicznym silnikiem liniowym z sekcjonowanym stojanem Opis: Zadanie badawcze obejmuje opracowanie algorytmów sterowania synchronicznym silnikiem liniowym z długim stojanem. Ważnym aspektem badań będzie opracowanie metody bezczujnikowego sterowania… Więcej
|
Badania prowadzone sią w trzech częściowo pokrywajacych się obszarach: (1) rozwój nowych multimodalnych metod i systemów optycznych słyżących badaniom trójwymiarowych mikrostruktur biologicznych i technicznych, (2) rozwój metod przetwarzania danych obrazowych (włączni… Więcej
|
The research is carried out in three overlapping areas - development of novel optical methods and systems for 2D and 3D investigations of biological and technical microstructures, development of optical data processing methods (including AI) and their applications for &n… Więcej
|
Działalność naukowo-badawcza obejmuje szereg tematów teoretycznych i eksperymentalnych, głównie dotyczących czujników, pomiarów, automatyki i robotyki. Obecnie zajmuje się automatyką i techniką komputerową, modelowaniem, modelami matematycznymi i systemami do pomiar&o… Więcej
|
Scientific research activity regard several theoretical and experimental topics mainly concerning sensors, measurement, automatic control and robotics. Currently involved in automation and computer technology, modelling, mathematical models and systems for high-resolution measurements, fundament… Więcej
|
(1) Zagadnienia zwiazane z projektowaniem zaawansowanych metod sterowania, w tym zwłaszcza sterowania predykcyjnego. Zastosowania do napędów pojazdów, w tym elektrycznych i hybrydowych; do układów robotycznych i do rozproszonej generacji energii elektrycznej ze róde o… Więcej
|
(1) Issues related to the design of advanced control algorithms, especially model-based predictive control. Applications to drivetrain(s) of vehicles, including electric and hybrid; to robotic systems; and to systems of distributed generation of electricity from renewable sources. (2)Design of c… Więcej
|
Electrical capacitance tomography (ECT) allows to visualize a spatial distribution of electrical permittivity of objects. Images are reconstructed using capacitance values measured between electrodes surrounding the visualized volume. Due to a small number of electrodes (8 to 32), the number of … Więcej
|
Capacitance measurements will be estimated. The selection of training datasets that may be application-dependent will be performed. Real data generation will consist in dynamic image acquisition …
Więcej
|
Electrical tomography allows to visualize a spatial distribution of electrical parameters of tested objects. Until now, electrical impedance tomography (EIT)…
Więcej
|
The simulations will allow to determine the optimal parameters of a tomographic sensor, which will be in the form of an elastic belt or a vest worn by the pa…
Więcej
|
Celem doktoranta będzie wytrenowanie sieci neuronowej w oparciu o rodzinę charakterystyk częstotliwościowych impedancji mierzonych dla magnetycznych pierścieni nanokrystalicznych. Sieć ta umożliwi odwzorowanie mierzonych charakterystyk częstotliwościowych za pomocą modelu obwodu elektrycznego el… Więcej
|
Stworzenie modelu przyrządu półprzewodnikowego do symulacji Monte Carlo wymaga pomiarów dużego zbioru nominalnie identycznych struktur, co może być niemożliwe w przypadku przyrządów eksperymentalnych lub pracujących w ekstremalnych temperaturach. Proponowanym rozwiązaniem je… Więcej
|
W systemie elektroenergetycznym należy cały czas utrzymywać równowagę pomiędzy popytem a podażą na energię elektryczną. W większości rozwiązań stosowanych na świecie równowagę tę osiąga się stosując różnego rodzaju systemy rynkowe. Jednak ze względu na zmiany w sposobie wytw… Więcej
|
Prognozowanie i estymacja stanu sieci elektroenergetycznych. Optymalizacja w elektroenergetyce. Badania nad nowymi metodami prognozowania radzącymi sobie z deficytem danych. Więcej
|
Projektowanie robotów mobilnych (struktury, systemów śledzenia i analizy otoczenia, układów sterowania, …) do zastosowań specjalnych, wykorzystujących różne techniki lokomocji, w tym naśladujące zachowania człowieka i zwierząt. Opracowanie metod komunikacji czł… Więcej
|
Obszar badawczy obejmuje metody i algorytmy optymalizacji, sterowania oraz automatyzacji tworzone dla systemów infrastruktury komputera kwantowego z wykorzystaniem środowiska ARTIQ i jego rozszerzeń (jak m.in. DAX, QisDAX), a także z użyciem metod statystycznych uczenia głębokiego i algor… Więcej
|
Klasyfikacja szeregów czasowych jest popularnym zadaniem uczenia maszynowego, mającym wiele praktycznych zastosowań. Do tej pory powstało wiele opracowań poświęconych klasyfikacji binarnych i wieloklasowych szeregów czasowych jednej oraz wielu zmiennych. Dzięki zasobom zgromadzonym na stronie UEA/U…
Więcej
|
Ewolucja infrastruktury sieci telekomunikacyjnych, takich jak 5G/6G, w kierunku infrastruktury sieciowo-obliczeniowej zakładająca integrację technik wirtualizacji NFV/SDN i zasobów obliczeniowych dostępnych w sieci lub na jej brzegu (technika Edge/Fog/MEC computing) w otoczeniu użytkownika umożliwi…
Więcej
|
Przetwarzanie sygnałów multimedialnych, w szczególności sygnału mowy. Przetwarzanie języka naturalnego, w szczególności w kontekście cyberbezpieczeństwa. Biometria głosowa. Zastosowania uczenia maszynowego. Techniki komputerowe w zastosowaniach terapeutycznych.
Więcej
|
Metody analizy i optymalizacji inteligentnych systemów złożonych (SoS, ang. System-of-Systems) – zaawansowanych technologicznie, współpracujących autonomicznych systemów, komunikujących się między sobą i oddziałujących z otoczeniem oraz podejmujących decyzje w czasie rzeczywistym. Przedmiotem badań…
Więcej
|
Nowe metody kompresji wideo na bazie sieci neuronowych: Zagadnienie badawcze poświęcone jest opracowaniu nowych architektur splotowych sieci neuronowych oraz innych elementów przetwarzania sygnału wizyjnego służących do efektywnej kompresji sekwencji wizyjnych. Wśród tych innych elementów wymienić …
Więcej
|
Nowe metody kompresji wideo dla transmisji o małym opóźnieniu: Zagadnienie badawcze poświęcone jest opracowaniu nowych algorytmów wyboru trybów kodowania i regulacji stopnia kompresji dla sekwencji wideo. Celem pracy jest opracowanie programowych metod tworzenia strumieni informacyjnych przeznaczon…
Więcej
|
Transmisja optyczna (światłowodowa oraz w wolnej przestrzeni) z wykrozystaniem zaawansowanych technik cyfrowego przetwarzania sygnału, zwielokrotnienia sygnałów, oraz kodowania do zwiększenia wydajności idmowej modulacji stosowanych w optycznych łączach transmisyjnych z odbiorem bezpośrednim oraz o…
Więcej
|
Ogólnym obszarem badawczym jest cyfrowe przetwarzanie sygnałów radiolokacyjnych lub innych o podobnym charakterze (np. echolokacja, lokalizacja akustyczna).
Obszarami szczegółowymi, proponowanymi do zbadania doktorantom, są:
- zagadnienia nierównomiernego próbkowania i pracy z niezupełnymi danymi…
Więcej
|
System Operacyjny i Utrzymania w Sieciach Mobilnych 6G: analiza wpływu narzędzi uczenia maszynowego na zarządzanie siecią jako całością (środowisko wieloagentowe)
Więcej
|
Wykorzystanie technologii informacyjnych do proaktywnej detekcji (identyfikowania i wykrywania) treści dezinformacyjnych i misinformacyjnych - zautomatyzowane metody flagowania treści dezinformacyjnych, śledzenia kanałów propagacji, wykrywania oryginalnych źródeł rozprzestrzeniania się fałszywych i…
Więcej
|
Teoria i algorytmy inteligentnego przetwarzania sygnałów hiperzespolonych: Zagadnienie badawcze dotyczy rozwinięcia teorii i poszukiwania możliwości praktycznego wykorzystania wyników teoretycznych przy przetwarzaniu obrazów wielowymiarowych. Aktualnie bardzo intensywnie rozwijają się metody inteli…
Więcej
|
Analizy teoretyczne i badania eksperymentalne w dziedzinie wielowymiarowych sygnałów zespolonych i hiperzespolonych: Zagadnienie badawcze dotyczy rozwinięcia teorii i poszukiwania możliwości praktycznego wykorzystania wyników teoretycznych przy przetwarzaniu obrazów 2- i 3-wymiarowych. Prace teoret…
Więcej
|
1) Metody wykrywania i klasyfikacji nieprawidłowości pracy serca wykorzystujące techniki uczenia głębokiego - dotyczy technik i algorytmów przetwarzania sygnałów EKG do automatycznej detekcji i klasyfikacji nieprawidłowości pracy serca z wykorzystaniem metod głębokiego uczenia maszynowego. Planowa…
Więcej
|
cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo sieciowe, bezpieczeństwo systemów IoT, bezpieczeństwo systemów przemysłowych, analiza złośliwego oprogramowania, systemy HoneyPot
Więcej
|
Obszar badawczy Zespółu Radarowych Technik Obrazujących (RTO), prowadzonego przez dra hab. inż. Piotra Samczyńskiego, prof. uczelni, specjalizuje się w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów pod kątem tworzenia dwuwymiarowych (2D) i trójwymiarowych (3D) zobrazowań radarowych z wykorzystaniem techniki z sy…
Więcej
|
Badania w zakresie metod obserwacji nowych cyberataków: wykrywanie anomalii i steganografii sieciowej. Celem badań jest skuteczne odkrywanie cyberprzestępstw za pomocą cyfrowej kryminalistyki. Pierwotnym zagadnieniem badawczym jest opracowanie nowych metod obserwacji zjawisk w szczególności w sieci…
Więcej
|
Obszar badawczy obejmuje zagadnienia przetwarzania obrazów, widzenia komputerowego, uczenia maszynowego (w tym uczenia głębokiego) oraz szeroko pojętej sztucznej inteligencji.
Więcej
|
Systemy analizy danych w różnych ujęciach: aplikacje, modelowanie i implementacja, zastosowanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, bazy danych SQL i NoSQL, dane ustrukturyzowanie i nieustrukturyzowane, Big Data, optymalizacja, wizualizacja i rozumienie danych, kontekst i środowisko danyc…
Więcej
|
zob. https://www.gagolewski.com/
Więcej
|
1) Bardzo różne kategorie zakłóceń radiolokacyjnych i telekomunikacyjnych mają rozkłady, których „ogony” dają się traktować w jednolity sposób na gruncie teorii wartości ekstremalnych (EVT). Teoria ta opisuje jednak wyłącznie asymptotyczne zachowanie tych rozkładów, dla wartości progu detekcji dążą…
Więcej
|
Zajmuję się badaniami dotyczącymi praktycznych aspektów wykorzystania sztucznej inteligencji. W szczeglności w ostatnich latach moje badania koncentrują sę na: (1) wykorzystaniu technologii semantycznych do reprezentacji i wykorzystania wiedzy, (2) wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji w syste…
Więcej
|
Badania w zakresie zastosowania innowacyjnych technik w obszarze cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych. Celem badań jest opracowanie mechanizmów zwiększających poziom bezpieczeństwa cybernetycznego systemów komputerowych, sieci informatycznych czy też sprzętowych realizacji systemów (FPGA, A…
Więcej
|
Zastosowanie metod sztucznej inteligencji do detekcji, śledzenia i rozpoznawania obiektów w radiolokacji. W obecnych czasach metody sztucznej inteligencji znajdują swoje zastosowanie w coraz to innych dziedzinach. Jedną z nich jest radiolokacja. W klasycznym podejściu do radiolokacji stosowane są z…
Więcej
|
Badania nad automatyzacją wytwarzania oprogramowania Zagadnienie badawcze dotyczy badania wpływu zastosowania narzędzi umożliwiających automatyzację procesu wytwarzania, monitorowania, utrzymywania i rozwoju oprogramowania. Planuje się prace nad metodyką lub metodykami wy… Więcej
|
Badania nad systemami low-code (nowej generacji wizualne języki programowania ogólnego przeznaczenia) Zagadnienie badawcze dotyczy badania nad językami programowania opartymi o paradygmat wizualny, oraz powiązanych z modelowaniem konceptualnym, modelowaniem wiedzy … Więcej
|
Badania nad specjalizowanymi językami modelowania oprogramowania dla różnych dziedzin zastosowań Zagadnienie badawcze dotyczy prac nad językami modelowania służącymi do definiowania modeli wykonawczych dla różnych dziedzin zastosowań, np. Publiczne Dane Otwa… Więcej
|
Zagadnienia związane z konwergencja systemów i algorytmów high-performance computing i uczenia maszynowego. Rozwój metod, technik i środowisk programowania rozproszonego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań i "solverów" uczenia maszynowego wkomponowanych w klasyczne rozwiązania HPC wykorzystywa…
Więcej
|
Celem badań jest opracowanie teorii obliczeń floating-point dla funkcji elementarnych i specjalnych, wykorzystujących „stałe magiczne”- (bit-manipulation technique) dla różnych formatów – fp16, fp32, fp64. Opracowanie nowoczesnej teorii aproksymacji takich funkcji wielomianami algebraicznymi oraz…
Więcej
|
zastosowania sztucznej inteligencji (wliczając w to uczenie głębokie) w obszarze nauk techniczych i przyrodnicznych, m.in. diagnostyce systemów analogowych (np. wzmaniaczy audifilskich i korektorów RIAA), badaniu gustu muzycznego na podstawie cech akustycznych utworów, projektowaniu strategii inwes…
Więcej
|
wytwarzanie oprogramowania, bioinformatyka, sztuczna inteligencja, fuzja danych
Więcej
|
Przedmiotem badań będą systemy monitoringu osób starszych – głównie systemy wykorzystujące dane pomiarowe z czujników radarowych i czujników głębi. Celem badań będzie opracowanie nowych metod umożliwiających: • analizę ruchu monitorowanych osób; • przewidywanie i wykrywanie upadków oraz innych zdar…
Więcej
|
Integracja systemów wiedzy i teleinformatycznych - Rozwój infrastruktury ICT jako kluczowej warstwy cywilizacyjnej spodąża w kilku podstawowych kierunkach. Na poziomie technologicznym jest to integracja coraz odleglejszych funkcjonalności, wirtualizacja, rozwój składników strukturalnych, większyc… Więcej |
bioinformatyka, big data, obliczenia rozproszone, uczenie maszynowe
Więcej
|
widzenie maszynowe (symultaniczna lokalizacja i mapowanie, wyszukiwanie wizualne), uczenie maszynowe (głębokie sieci neuronowe, modele generatywne, uczenie ciągłe), uczenie reprezentacji (deskryptory binarne).
Więcej
|
cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo sieciowe, ukrywanie informacji, analiza i przeciwdziałania cyberzagrożeniom, mechanizmy zabezpieczeń
Więcej
|
Modelowanie, sterowanie i symulacja złożonych systemów (teleinformatyki, inżynierii finansowej, medycyny, wodno-gospodarcze itd.), komputerowe systemy wspomagania decyzji i rekomendacji, bezprzewodowe sieci sensorowe, mobilne sieci ad hoc, optymalna alokacja zasobów w sieciac… Więcej
|
Energetyka rozproszona, prosumencka, stwarza warunki dla lokalnej współpracy wytwórców i odbiorców. W efekcie powstaje wiele modeli technicznych i biznesowych lokalnych rynków, np. klastry, spółdzielnie energetyczne. Proponowana tematyka obejmuje zagadni… Więcej
|
Przeważające rozwiązania stosowane w praktyce funkcjonowania systemów elektroenergetycznych sprowadzając się do mechanizmów centralnego bilansowania. Proponowany temat dotyczy złamania tego paradygmatu i rozważenia rozproszonego systemu bilansowania, z udziałem wielu agentów… Więcej
|
Informatyka medyczna; Informatyka zorientowana na człowieka; Teoria informacji; Komputerowe wspomagania decyzji; Inteligencja obliczeniowa, rozszerzona, wzmocniona; Reprezentacje rzadkie sygnałów; Oszczędne próbkowanie; Ocena jakości obrazów; Przetwarzanie i analiza obraz&oa… Więcej
|
Medical informatics; Human-centered computing; Information theory; Computerized decision support; Computational, augmented, amplified intelligence; Sparse signal representations; Compressed sensing; Image quality assessment; Image processing and analysis; Multimedia Więcej
|
Bioinformatyka, genomika obliczeniowa, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe Więcej
|
Obszar badawczy Zespółu Radarowych Technik Obrazujących (RTO), prowadzonego przez dra hab. inż. Piotra Samczyńskiego, prof. uczelni, specjalizuje się w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów pod kątem tworzenia dwuw…
Więcej
|
Research Area of the Research Group on Radar Imaging Techniques, lead by dra hab. inż. Piotr Samczyński, prof. WUT, specializes in digital signal processing for the creation of two-dimensional (2D) and three-dimensional (3…
Więcej
|
Metody uczenia maszynowego dla danych społecznych i pomiarowych Zagadnienie jest dedykowane dla osób dysponujących znajomością metod uczenia maszynowego, umiejętnością pozyskiwania i przetwarzania danych oraz zainteresowanych zarówno rozwojem w tym obszarze, jak i zastosowani… Więcej
|
Red teamming AI foundation models. Modele podstawowe (dla danych tekstowych lub obrazowych) będą odgrywały coraz większą rolę w systemach AI. Będą też stwarzać coraz więcej możliwości różnorodnych zastosowań, często nie przewidywanych na etapie treningu modeli. Kluczową rolę w zapewnieniu… Więcej
|
Polireprezentacje w systemach AI. Systemy AI wykorzystują wiele podejść do trenowania reprezentacji. Często jednak te podejścia oparte są o jedną wybraną perspektywę związaną z funkcją strony użytą do trenowania reprezentacji. Szukając modeli uniwersalnych korzystne może być łącznie perspektyw w… Więcej
|
Zapraszam do współpracy doktorantów i badaczy, którzy są zainteresowani wykorzystaniem najnowszych technologii w medycynie. Moje prace są interdyscyplinarne i oferują możliwość zaangażowania się w badania zarówno podstawowe, jak i stosowane. Celem jest nie tylko rozwi… Więcej
|
Interesują mnie zagadnienia multidyscyplinarne dotyczące rozwoju i wykorzystania nowoczesnych metod informatycznych. Zajmowałem się komputerowym modelowaniem zjawisk fizycznych w biologii, rozwiązywaniem problemów inteligencji obliczeniowej, oraz zagadnieniami bezpieczeństwa systemó… Więcej
|
Pierwszy obszar badawczy: sztuczna inteligencja, uczenia maszynowe, a konkretnie: redukcja wymiarowości, wizualizacja danych, klasteryzacja, klasyfikacja, samoorganizacja, wykrywanie danych odstających, sztuczne sieci neuronowe, asymetria w analizie danych, ekstrakcja i selekcja cech. Drugi obsz… Więcej
|
Rozwój algorytmów optymalizacyjnych, który obserwujemy w ostatnich latach, zmierza w kierunku specjalizacji. Proponowane rozwiązania wymagają przede wszystkim żmudnego ustawiania wielu parametrów, co w rzeczywistych scenariuszach optymalizacyjnych może być trudne, jeś… Więcej
|
Metody samonadzorowanego uczenia się (ang. Self-Supervised Learning - SSL) posiadają potencjał do istotnej poprawy wydajności procesu uczenia głębokiego. Kontrastowe metody SSL stały się standardowym podejściem wstępnego pre-trenowania w szeregu dziedzin, takich jak przetwarzanie języka naturaln… Więcej
|
Dominującym obecnie podejściem do uczenia się reprezentacji jest wstępne trenowanie dużych modeli bazowych na ogromnych statycznych zbiorach danych, co kontrastuje ze stale zmieniającym się i poszerzającym się charakterem danych dostępnych w Internecie. Proponowane badania dotyczą nowego paradyg… Więcej
|
Globalizacja zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa publicznego (międzynarodowy terroryzm, przemyt, itd.) stała się jednym z kluczowych problemów 21. wieku. W efekcie nastąpił dynamiczny rozwój ugruntowanych naukowo metod ich zwalczania. Jednym z dynamicznie rozwijających się obszar&oa… Więcej
|
Abstrakcyjne rozumowanie wizualne (ang. Abstract Visual Reasoning - AVR) obejmuje problemy przypominające te pojawiające się w testach IQ. Przykładowo, Progresywne Matryce Ravena przedstawiają zestaw obrazów ułożonych w siatkę 3x3 z brakującym panelem w prawym-dolnym rogu. Zdający musi od… Więcej
|
Analiza sygnału mowy pod kątem wykrywania stanu emocjonalnego mówcy.
W zadaniu badawczym planuje się szeroko zakrojoną analizę sygnału mowy pod kątem wykrywania stanu emocjonalnego mówcy. Algorytmy przetwarzania danych obejmują metody analizy statycznych i dynamicznych cech sygnału, poszukiwanie i…
Więcej
|
Analiza sygnałów fizjologicznych w celu wykrywania zmęczenia.
W zadaniu badawczym przewidziane jest opracowanie i budowa stanowiska badawczego (pomiarowego) umożliwiającego akwizycję różnych sygnałów fizjologicznych w różnym stadium zmęczenia użytkownika. Planowane jest użycie sygnałów: elektroenc…
Więcej
|
Zagadnienie badawcze obejmuje opracowanie algorytmów przetwarzania i analizy sygnałów fizjologicznych w tym EEG na użytek detekcji i predykcji napadów epileptycznych. Badania obejmować będą również lokalizację źródeł epilepsji. Ważnym aspektem badań będzie opracowanie algorytmów, które mogą być wyk…
Więcej
|
Modelowanie matematyczne biomateriałów i materiałów, symulacje zjawisk zachodzących w tkankach żywych oraz zachowania się materiałów, w tym tkanek, z wykorzystaniem MES, symulacje zjawisk zachodzących podczas przepływu płynów newtonowskich i nienewtonowskich za pomocą MES, zastosowanie MES w badani…
Więcej
|
Przedmiotem badań będą systemy monitoringu osób starszych – głównie systemy wykorzystujące dane pomiarowe z czujników radarowych i czujników głębi. Celem badań będzie opracowanie nowych metod umożliwiających: • analizę ruchu monitorowanych osób; • przewidywanie i wykrywanie upadków oraz innych zdar…
Więcej
|
wibroakustyka, propagacja hałasu i drgań, minimalizacja drgań i hałasu, diagnostyka techniczna
Więcej
|
Medical informatics; Human-centered computing; Information theory; Computerized decision support; Computational, augmented, amplified intelligence; Sparse signal representations; Compressed sensing; Image quality assessment; Image processing and analysis; Multimedia … Więcej
|
Bioinformatyka, genomika obliczeniowa, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe Więcej
|
Integracja struktur metalo-organicznych MOF i materiałów 2D dla zaawansowanych zastosowań w biosen…
Więcej
|
Liczba pacjentów cierpiących z powodu uszkodzeń nerwów obwodowych z roku na rok wzrasta. Jako główną pr…
Więcej
|
Temat wiąże się z poszukiwaniem nowych materiałów do odbudowy tkanek. Będziemy skupiać się na polimerach zawierających w swojej budowie glicerynę oraz nienasycone kwasy wielokarboksylowe. Takie materiały mogą być w łatwy sposób i w łagodnych warunkach wprowadzane w reakcje aza- i tio-Michaela. W wy…
Więcej
|
Biopolimery syntetyczne i modyfikowane. Badania nad syntezą oraz modyfikacją fizyczną (blendy kompozyty) i chemiczną (kopolimery blokowe, rozgałęzione, degradacja, przedłużanie łańcucha) biopolimerów syntetycznych (PLA, PHA, PBAT, etc.) oraz naturalnych (celuloza, skrobia,
chitozan). Zastosowanie…
Więcej
|
Kontrolowane metody syntezy polimerów. Badania nad syntezą cząsteczek polimerowych z wykorzystaniem kontrolowanych metod polimeryzacji (ATRP, AREGET ATRP, RAFT – we współpracy, ROP laktonów, cyklicznych węglanów i eterów) i sczepienia łańcuchów (click chemistry, sprzęganie z DCC/EDC, etc.) w połącz…
Więcej
|
Polimery hybrydowe i kompozyty. Synteza i charakteryzacja strukturalna polimerów hybrydowych na bazie karboksylanów lub organofosforanów metali. Korelacja właściwości fizykochemicznych i morfologii z budową podstawnika organicznego. Aplikacja w syntezie (jako reaktywne polimery), modyfikacji właści…
Więcej
|
Recykling i przetwórstwo tworzyw sztucznych. Badanie wpływu cykli w recyklingu materiałowym na zmianę właściwości mechanicznych (badanie wytrzymałości na rozciąganie, zginanie i ściskanie oraz udarności) i reologicznych (plastometr, reometr). Przeciwdziałanie utracie właściwości przez dodatek reakt…
Więcej
|
Eksperymentalne i teoretyczne badania procesów wymiany masy w układach zdyspergowanych ciecz-ciecz, w tym w układach wielofazowych. Wytwarzanie ciekłych strukturyzowanych układów takich jak np. emulsje wielokrotne do dostarczania substancji czynnych i zam… Więcej
|
Chemia i technologia materiałów polimerowych o właściwościach przewodników jonowych.
Więcej
|
Polimerowe elektrolity do zastosowania w akumulatorach litowych, litowo-jonowych oraz sodowych.
Więcej
|
Polimerowe materiały kompozytowe.
Więcej
|
Synteza i właściwości aerożeli krzemoorganicznych oraz materiałów kompozytowych na bazie tych aerożeli: badania eksperymentalne oraz modelowanie numeryczne. Modelowanie numeryczne układów aerozolowych i koloidalnych (synteza, dynamika cząstek, formowanie, strkutra i rozpad agregatów).
Więcej
|
Wysokoelastyczne, podwójnie usieciowane aerożele krzemoorganiczne suszone z użyciem taniej i skalowalnej metody pod ciśnieniem atmosferycznym
Celem projektu jest przezwyciężenie problemów związanych z syntezą typowych aerożeli poprzez opracowanie syntezy podwójnie usieciowanych aerożeli krzemoorga…
Więcej
|
Główne obszary badań to:
- otrzymywanie katalizatorów do rozkładu toksycznych związków w warunkach plazmy nierównowagowej i w skojarzonych procesach plazmowo katalitycznych,
- modyfikacja powierzchni tworzyw sztucznych w celu otrzymania materiałów o właściwościach hydrofilowych,
- rozkład cie…
Więcej
|
Przedmiotem dotychczasowych badań były katalizatory heterogeniczne w reakcjach takich jak ketonizacja kwasów karboksylowych i ich pochodnych oraz chemoselektywne przeniesienie wodoru do α,β-nienasyconych związków karbonylowych, w tym akroleiny i jej pochodnych. Reakcja może być prowadzona w fazie c…
Więcej
|
Plazmowe i plazmowo-katalityczne procesy przetwarzania metanu.
Proces plazmowego przetwarzania metanu może być prowadzony w układzie plazmowym, plazmowo-katalitycznym w warunkach utleniających lub redukujących. Odnawialnym źródłem metanu jest biogaz, który powstając z różnego rodzaju biomasy ma r…
Więcej
|
Rozkład amoniaku metodami Plazmowymi i plazmowo-katalitycznymi.
Amoniak jest substancją produkowaną na bardzo dużą skalę na całym świecie, ale także powstającą w różnych procesach zachodzących w środowisku naturalnym. Jest on surowcem do wielu syntez chemicznych oraz postrzegany jest jako magazyn…
Więcej
|
Badania realizowane w moim Zespole (Zespole Ceramiki) dotyczą otrzymywania materiałów ceramicznych o unikatowych właściwościach, które znajdują zastosowanie, m.in. w przemyśle elektronicznym (materiały dielektryczne, półprzewodnikowe, ferroelektryczne), motoryzacyjnym (materiały odporne na zużycie …
Więcej
|
Przełączalne katalizatory/układy katalityczne oparte na kompleksach alkoksylowych galu i indu do kontrolowanej i stereoselektywnej polimeryzacji estrów cyklicznych.
Obszar badawczy dotyczy określenia wpływu budowy wybranych kompleksów galu i indu, stosunkowo nowej klasy katalizatorów do polimer…
Więcej
|
Wpływ charakteru wiązania M–C(NHC) na syntezę, budowę i reaktywność kompleksów metali grup głównych z N-heterocyklicznymi karbenami.
Obszar badawczy dotyczy wpływu metalu oraz budowy N-heterocyklicznych karbenów (NHC) na charakter wiązań
M–C(NHC), oraz wpływu charakteru wiązania M–C(NHC) na rea…
Więcej
|
Stałe paliwa rakietowe. Badania obejmują syntezę nowych składników wchodzących w skład tych paliw, nadanie im odpowiedniej formy użytkowej np. przez krystalizację lub granulację, badania fizykochemiczne tych składników i mieszanin oraz formowanie paliw w oparciu o te materiały. Badania obejmują tak…
Więcej
|
Badania nad syntezą i modyfikacją polihydroksyuretanów.
Poliuretany to jedna z najważniejszych grup tworzyw sztucznych wykorzystywanych w wielu dziedzinach. Jednak obecnie stosowane technologie ich produkcji bazują na wykorzystaniu izocyjanianów, które są toksyczne i wrażliwe na wilgoć, a ich ot…
Więcej
|
Opracowanie elektroprzędzonych struktur polimerowych do wytwarzania biomateriałów
Ważnym aspektem inżynierii tkankowej jest stopień naśladowania struktury włóknistej macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), dzięki czemu zapewnione mogą być podstawowe cele dotyczące organizacji komórek, ich przetrwania…
Więcej
|
Badania nad syntezą nowych układów polimerowych pochodnych dwutlenku węgla
W związku katastrofą klimatyczną, której jesteśmy świadkami konieczne jest wyeliminowanie technologii bazujących na surowcach kopalnych. Z drugiej strony poszukiwane są technologie, które pozwoliły by na zmniejszenie stęże…
Więcej
|
Badania nad syntezą i aplikacją polimerów i sieci polimerowych na bazie oligowęglanodioli
Prowadzone w ostatnich latach w naszym zespole prace wykazały niezwykły potencjał poliuretanów na bazie oligowęglanodioli do otrzymywania elastomerów i powłok o doskonałej adhezji, odporności hydrolitycznej …
Więcej
|
Główne obszary badawcze prof. Pawła Sobieszuka obejmują inżynierię chemiczną i inżynierię bioprocesową. W swoich pracach naukowych opisuje problematykę dotyczącą syntezy nanohydroksyapatytu i jego charakteryzacji w celu użycia w terapii regeneracyjnej kości. W szczególności istotne jest opracowanie…
Więcej
|
Proponowana tematyka badawcza dotyczy nowatorskiej metody produkcji wodoru w wyniku bezpośredniej konwersji metanu z biogazu i innych źródeł do wodoru i węgla w mikrofalowym reaktorze katalitycznym. Aktualność proponowanej tematyki została potwierdzona przez Komisję Europejską w ramach niedawno roz…
Więcej
|
Główne obszary badawcze prof. Tomasza Ciacha obejmują wszystkie zagadnienia związane z biotechnologią medyczną a szczególnie: systemy podawania leków, nanocząstki do kontrolowanego podawania leków, nanocząstki do diagnostyki medycznej, implanty kostne otrzymywane metodami druku 3d, nanocząstki cera…
Więcej
|
Zajmuje się analizą bezpieczeństwa syntezy i użytkowania związków z ugrupowaniami eksplozoforowymi. Związki te są powszechnie stosowane jako półproduktu w przemyśle chemicznym oraz jako składniki mieszanin użytkowych. Moja praca badawcza skupiona jest na związkach stosowanych jako materiały wybucho…
Więcej
|
Aktualna tematyka badawcza koncentruje się na zastosowaniach układów dyspersyjnych w medycynie, głównie w systemach podawania leków takich jak inhalatory i atomizery donosowe. Zagadnienia z zakresu inżynierii chemicznej dotyczą w tym przypadku, m.in.: (i) hydrodynamiki i transportu masy w drogach o…
Więcej
|
Projektowanie, preparatyka i charakteryzacja katalizatorów przeznaczonych do wielkotonażowych procesów przemysłu nieorganicznego o dużym znaczeniu gospodarczym, materiałów funkcjonalnych wykorzystywanych w procesach związanych z elektromobilnością, produkcji i magazynowana energii oraz technologiac…
Więcej
|
Obszary działalności naukowej: materiały polimerowe w tym degradowalne i biodegradowalne (opis struktury, charakterystyka właściwości, zależności pomiędzy strukturą i właściwościami), kompozyty termoplastów polimerowych – w tym zastosowania napełniaczy naturalnych, materiały poliuretanowe w tym wy…
Więcej
|
Obszar prowadzonych badań obejmuje szereg zagadnień́ związanych z modelowaniem, wytwarzaniem i charakteryzowaniem oraz praktycznym wykorzystaniem materiałów dla nowoczesnych systemów do konwersji i produkcji energii. Realizowane prace mają charakter działań́ badawczych i eksperckich. Wśród licznych p…
Więcej
|
Tematyka: Nowe techniki ultradźwiękowej atomizacji metali i stopów
Proponowany obszar badawczy obejmuje wytwarzanie proszków różnych materiałów poprzez atomizację ultradźwiękową, z wykorzystaniem topienia łukowego i indukcyjnego. Przeprowadzanie badań proszków pod kątem ich zastosowań do druku 3D …
Więcej
|
W praktyce naukowej zajmuję się projektowaniem i numerycznym kształtowaniem cech morfologicznych struktury materiałów polimerowych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzyw hiperodkształcalnych oraz materiałów hybrydowych. Zdefiniowany zakres zainteresowań badawczych znajduje odzwierciedlenie w moim d…
Więcej
|
Obszar badawczy obejmuje techniki wytwarzania, charakteryzacji i modelowania numerycznego w celu projektowania mikrostruktury i właściwości materiałów porowatych oraz procesów w nich zachodzących.
Wytwarzanie materiałów bazuje na takich technikach jak: tape casting, druk 3D, chemiczna i elektroche…
Więcej
|
Badania koncentrują się nad opracowaniem i charakteryzowaniem zaawansowanych biomateriałów dla implantologii, inżynierii tkankowej oraz systemów podawania leków.
Więcej
|
Opracowanie i wdrożenie do oferty badawczej Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego oraz UDT-CERT skierowanej do przemysłu usługi monitorowania stanu technicznego urządzeń poddozorowych wykorzystującej badania minipróbek o kształtach jak próbki znormalizowane Więcej
|
Tematyka wdrożeniowej pracy doktorskiej umiejscowiona jest w obszarze nawęglania próżniowego stali z zastosowaniem miejscowej aktywacji podłoża. Niskociśnieniowe nawęglanie próżniowe jest coraz powszechniej wykorzystywane w przemyśle. Umożliwia ono podniesienie temperatury pr… Więcej
|
Tematyka pracy doktorskiej usytuowana jest w obszarze inżynierii powierzchni wysokowytrzymałych stali nanobainitycznych. Przedmiotem pracy będzie rozpoznanie możliwości kształtowania struktury i właściwości stali w procesach hybrydowych wykorzystujących wysokotemperaturowe powierzchniowe obr&oac… Więcej
|
Kompozyty polimerowe wzmacniane włóknami, o szczególnych właściwościach. Modyfikacja kompozytów polimerowych w kierunku poprawy ich właściwości elektrycznych, termicznych, antybakteryjnych. Modyfikacja powierzchni kompozytów w kierunku poprawy ich właściwości hydrofob… Więcej
|
Obecność potencjalnie szkodliwych pierwiastków takich jak Al oraz V stanowi podstawową wadę szeroko stosowanego w ortopedii stopu Ti-6Al-4V. Pierwiastki te mogą ulegać uwolnieniu do organizmu człowieka w warunkach tribokorozji. Zużycie tribologiczne w środowisku organizmu człowieka stanow… Więcej
|
Obszar badawczy obejmuje przede wszystkim modelowanie stabilności fazowej, uporządkowania atomowego i właściwości wieloskładnikowych stopów metali do zastosowań w ekstremalnych warunkach takich jak np. w reaktorach syntezy termojądrowej. Głównymi grupami badanych stopów są s… Więcej
|
Opracowanie technologii łączenia i/lub wytwarzania innowacyjnych materiałów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu, a w szczególności dla przemysłu petrochemicznego, energetycznego i lotniczego. Do zrealizowania tych zagadnień kluczowe będą badania fizyczne i chemiczne ma… Więcej
|
Obszar prowadzonych badań obejmuje szereg zagadnień́ związanych z projektowaniem i oceną właściwości materiałów polimerowych oraz ich kompozytów. Znaczna część prac dotyczy charakterystyki palności polimerów oraz poszukiwania nowych, przyjaznych dla środowiska uniepalniaczy. … Więcej
|
Tematyka badań dotyczy dwóch dyscyplin inżynierii materiałowej i informatyki. Doktorat będzie dotyczył badań porowatych materiałów poliuretanowych z zastosowaniem metod uczenia maszynowego. W ramach pracy stosowana będzie jedna z metod uczenia maszynowego - głębokie uczenie. Wiele … Więcej
|
Nadmierne nagrzewanie urządzeń elektronicznych spowodowane ich coraz większą mocą i gęstością upakowania elementów jest przyczyną ponad połowy uszkodzeń elementów elektronicznych. Tak zwane zarządzanie ciepłem stało się krytyczną kwestią z powodu braku materiałów, któ… Więcej
|
Zakres prowadzonych prac badawczych obejmuje zagadnienia związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, w szczególności zaawansowane techniki komunikacji człowiek - maszyna, bazujące na rozpoznawaniu obrazu i rozpoznawaniu mowy.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Specjalizuje się w obszarze metrologii wielkości geometrycznych, głównie w zakresie opracowania algorytmów, modelowania i badania dokładności szeroko rozumianych współrzędnościowych systemów pomiarowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, energetycznego, precyzyjnego oraz w inżynieri…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wspomaganie procesów spawalniczych czynnikami fizycznymi takimi jak drgania mechaniczne, pole magnetyczne i elektryczne.
Zgrzewanie dyfuzyjne i lutowanie w próżni materiałów zaawansowanych, takich jak kompozyty, materiały ceramiczne i metalowe. Badania nieniszczące wyrobów metalowych.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prace koncepcyjne w zakresie projektowania statków powietrznych: układy aerodynamiczne, dobór napędu, analiza misji itp.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
komputerowe modelowanie procesów spajania oraz procesów modyfikacji powierzchni przez natryskiwanie i napawanie cieplne, wytwarzanie struktur przez napawanie przyrostowe, analiza oraz badania naprężeń własnych w złączach spajanych i warstwach powierzchniowych, metody hybrydowe w procesach spajania.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zagadnienia dynamiki ruchu pojazdów samochodowych i elektromobilności. Badania stanowiskowe i trakcyjne pojazdów samochodowych i rolniczych oraz ich elementów
i zespołów, w szczególności: badania eksperymentalne i symulacyjne kierowalności
i stateczności pojazdów samochodowych; oddziaływanie dr…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
zagadnienai dynamiki i sterowania nieliniowych układów mechanicznych, sterowanie pojazdami naziemnymi, podwodnymi, satelitami, robotyka i robotyka kosmiczna
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
zagadnienai dynamiki i sterowania nieliniowych układów mechanicznych, sterowanie pojazdami naziemnymi, podwodnymi, satelitami, robotyka i robotyka kosmiczna
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Technologia i maszyny introligatorskie
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień modelowania i projektowania efektywnych sieci i systemów transportowo-logistycznych dla obsługi przedsiębiorstw produkcyjnych oraz metod i narzędzi wspomagających planowanie i organizację transportu z zastosowaniem algorytmów heurystycznych oparty…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zastosowania metod sztucznej inteligencji w diagnostyce technicznej, z uwzględnieniem zagadnienia selekcji informacji diagnostycznej i diagnostycznie zorientowanego przetwarzania i analizy sygnałów. Modelowanie zasobników energii elektrycznej dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych z wykorzystanie…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Celem jest opracowanie zasad kształtowania własności dynamicznych kompozytów epoksydowo-szklanych i epoksydowo-węglowych oraz o strukturze mieszanej (np. z elementami metalowymi). Planowana jest weryfikacja doświadczalna na stanowiskach badawczych elementów, które zostały zaprojektowane na podstawi…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obszar badań obejmuje diagnozowanie stanu technicznego elementów mechanicznych układów napędowych. Planuje się przeprowadzenie weryfikacji na stanowiskach badawczych lub obiektach rzeczywistych pracujących w warunkach eksploatacyjnych skuteczności zaproponowanych algorytmów diagnostycznych. Na tej…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obszar badań dotyczy powstawania drgań skrętnych i giętnych wałów korbowych wynikających z wymuszeń związanymi z działaniem silnika spalinowego. W ramach pracy przewidywane jest wykonanie pomiarów drgań skrętnych końca wału i drgań poprzecznych korpusu silnika oraz opracowanie modelu dynamicznego w…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Modelowanie i analiza dynamiki zderzeń nieliniowych elementów konstrukcyjnych uwzględniające rozpraszanie energii. Modelowanie i analiza dynamiki układów z elementami piezoelektrycznymi. Modelowanie i analiza dynamiki elementów konstrukcji, których właściwości lepkosprężyste opisane są równaniami…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Realizacja działań naukowych w obszarze budowy i eksploatacji maszyn. Prowadzone prace naukowe dotyczą projektowania, modelowania oraz badań symulacyjnych pojazdów szynowych. Szczegółowe obszary działalności związane są z bezpieczeństwem ruchu pojazdów szynowych, towarowymi przewozami intermodalnym…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Realizacja działań naukowych w obszarze budowy i eksploatacji maszyn. Prowadzone prace naukowe dotyczą projektowania, modelowania oraz badań pojazdów. Szczegółowe obszary działalności związane są z dynamiką pojazdów kołowych, gąsienicowych i szynowych, metodami projektowania i wytwarzania nadwozi p…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Warstwa wierzchnia materiałów, metody badań stanu warstwy wierzchniej: struktura geometryczna powierzchni, badania mikrostruktury, naprężeń własnych. Nowe metody badań materiałów, ocena właściwości materiałów i warstw w warunkach dużych prędkości odkształcenia z wykorzystaniem nanosekundowych impul…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obróbka skrawaniem i elektroerozyjna
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mass cusomization: projektowanie systemów produkcyjnych, organizacja i zarządzanie produkcją wyrobów kastomizowanych (tzn. spełniających różnorodne wymagania specyficznych klientów) z wykorzystaniem rozwiązań imożliwością uzyskiwania wysokiej efektywności i produktywności typowej dla produkcji na …
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nowe modele produkcji wykorzystujące IT. Rozwój nowych technologii IT (zwanych umownie technologiami Przemysłu 4.0) stwarza nowe możliwości budowy, organizacji i zarządzania produkcją oraz przedfsiebiorstwami. Istniejące koncepcje i modele organizacji i zarządzania produkcją nie w pełni wykorzystuj…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prace badawcze w zakresie dynamiki lotu i sterowania statków powietrznych
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Przetwórstwo tworzyw polimerowych, Reologia, Modelowanie procesów przetwórstwa tworzyw, Wytłaczanie, Wtryskiwanie, CAD/CAE w przetwórstwie tworzyw
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
""Tematyka badawcza dotyczy problematyki ściśliwych i nieustalonych przepływów przez kanał o zmiennej średnicy i/lub zmiennej geometrii. Badania opierają się na symulacjach numerycznych w zakresie obliczeniowej mechaniki płynów przy użyciu pakietu OpenFOAM. Zadania w tym obszarze badawczym obejmują…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obszar badawczy obejmuje zagadnienia związane z dynamiką, sterowaniem i nawigacją załogowych i bezzałogowych obiektów latających, takich jak: samoloty, śmigłowce, wielowirnikowce i rakiety. Badania dotyczą opracowania modeli fizycznych, matematycznych i symulacyjnych statków powietrznych, analizę i…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metrologia wymiarowa, interferometria laserowa i diody laserowe w pomiarach parametrów geometrycznych.Badania w zakresie: interferometrycznych przetworników przemieszczeń wysokiej rozdzielczości, interferometrów zasilanych diodą laserową, stabilizacji częstotliwości diody laserowej, systemów fotode…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Analiza, synteza, projektowanie i optymalizacja złożonych układów dynamicznych, w szczególności układów robotycznych oraz maszyn i mechanizmów wieloczłonowych. Planowanie ruchu i sterowanie z wykorzystaniem metod obliczeniowych oraz eksperymentalna weryfikacja tych metod.
1. Badania nad kinematyką…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zastosowanie wytwarzania przyrostowego w konstrukcjach ochronnych i technologiach uzbrojenia. Ochrona balistyczna. Badania i symulacje balistyczne. Pociski kinetyczne.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prace badawcze w zakresie dynamiki lotu, modelowania ruchu obiektów latających, identyfikacji systemów w zagadnieniach lotniczych
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tematyka badawcza dotyczy problem flatteru układu poziomej kolumny Zieglera umieszczonej na szorstkiej i ruchomej powierzchni. Poprzez rolkę zamocowaną poprzecznie do drugiego członu kolumny przenoszona jest siła tarcia posiadającą zmienną składową śledzącą. Składowa ta może powodować dynamiczną ut…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
W praktyce naukowej zajmuję się projektowaniem i numerycznym kształtowaniem cech morfologicznych struktury materiałów polimerowych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzyw hiperodkształcalnych oraz materiałów hybrydowych. Zdefiniowany zakres zainteresowań badawczych znajduje odzwierciedlenie w moim d…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obszar badawczy skoncentrowany jest wokół niekonwencjonalnych technologii wytwarzania, obejmuje: modelowanie procesu obróbki elektroerozyjnej, zastosowanie sztucznej inteligencji w optymalizacji procesów obróbki elektroerozyjnej, optymalizacja procesu wytwarzania części metodami przyrostowymi SLS/S…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prace badawcze w obszarze sterowania bezzałogowych statków powietrznych i rakiet.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Realizowana przeze mnie tematyka badań związana jest z rozwojem metod obrazowania przestrzennego obiektów statycznych (popularnie nazywanego skanowaniem 3D) oraz będących w ruchu (wiele razy na sekundę nazywanym skanowaniem 4D), automatyzacją procesów z nimi związanych oraz ich praktycznym wykorzys…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Materiały inteligentne to struktury, których właściwości fizyczne można zmieniać za pomocą czynnika zewnętrznego. Przykładem tego typu materiałów są piezoelektryki, ciecze reologiczne czy Pakowane Próżniowo Granulaty (Vacuum Packed Particles), będące głównym zainteresowaniem naukowym kierowanego pr…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kontrola wymiarowa i pomiar wielkości przemieszczeń materiału przy zastosowaniu inspekcji wizyjnej to coraz częściej wykorzystywana technika pomiarowa pozwalająca na szybkie i dokładne odwzorowanie badanego wyrobu. Zaproponowany kierunek badań skierowany jest, w celu opracowania inteligentnej techn…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Realizacja działań naukowych w obszarze budowy i eksploatacji maszyn. Prowadzone prace naukowe dotyczą projektowania, modelowania oraz badań symulacyjnych kompozytowych konstrukcji wielowarstwowych. Szczegółowe obszary działalności związane są z modelowaniem paneli sandwich przeznaczonych mi.in. do…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
obróbka skrawaniem, metrologia, SPC, MSA, sterowanie jakością, konstrukcja i technologia narzędzi skrawających
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spajanie materiałów zaawansowanych, procesy spajania hybrydowego, modyfikacja powierzchni, regeneracja powierzchni, spajanie w stanie stałym Więcej | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Projektowanie i optymalizacja wielodyscyplinarna (aerodynamika, struktury, osiągi, itp.) obiektów latających ze szczególnym uwzględnieniem właściwości lotnych (zagadnienia stateczności dynamicznej i sterowania). Układy niekonwencjonalne – poszukiwanie optymalnych rozwiązań. Samoloty bezzałogowe (UA…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mikrokształtowanie plastyczne, mikrołączenie mechaniczne mikrokształtowanie inkrementalne: – obiekty metalowe o wymiarach około 1 mm. Szkła metaliczne. Obróbka cieplna mikro-obiektów. Zagadnienia kontaktowe w procesach mikrokształtowania plastycznego. Wspomaganie procesów energią drgań niskich częs…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
W celu zapewnienia bezpieczeństwa produktu należy utrzymywać wskaźniki wytrzymałościowe tektury na odpowiednim poziomie. Reasumując, prowadzenie prac badawczych w dziedzinie opakowalnictwa jest w dzisiejszych czasach tematem popularnym i aktualnym. W części teoretycznej pracy zawarta będzie analiza…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Modelowanie tolerancji geometrycznych części maszyn. Praca nad nowymi ustaleniami normalizacyjnymi dotyczącymi tolerancji wymiarowych i geometrycznych, które powinny być wykorzystywane w procesach konstruowania, wytwarzania, weryfikacji oraz eksploatacji części maszyn. Poszukiwanie nowych i doskona…
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zainteresowania badawcze obejmują analizę swobodnej energii powierzchniowej materiałów drukowych, otrzymywanie, właściwości i modyfikacje folii biodegradowalnych jako opakowań.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zainteresowania badawcze obejmują analizę swobodnej energii powierzchniowej materiałów drukowych, otrzymywanie, właściwości i modyfikacje folii biodegradowalnych jako opakowań.
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
wibroakustyka, propagacja hałasu i drgań, minimalizacja drgań i hałasu, diagnostyka techniczna
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Współczesne metody eksperymentalne w mechanice i budowie maszyn oraz rozwój tych metod. Nowoczesne metody projektowania maszyn. Badanie właściwości kompozytów, biomechanika. Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Więcej
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|